AI 24 Radovan Laćarak 21.05.2025
Suosnivač Google-a, Sergej Brin, iznenadio je prisutne pojavivši se na Google I/O konferenciji 2025. godine. Učestvovao je u intervjuu sa direktorom Google DeepMind-a, Demisom Hasabisom, koji je vodio Aleks Kantrovic iz Big Technology podcasta.
Brin je tom prilikom priznao da je napravio mnogo grešaka u vezi sa Google Glass naočarima. Otkrio je da nije imao dovoljno znanja o lancima snabdevanja u potrošačkoj elektronici. Takođe, nije bio svestan koliko je teško razviti pametne naočare koje bi bile dostupne po razumnoj ceni.
Verovanje u potencijal pametnih naočara
Uprkos neuspesima, Brin i dalje veruje u pametne naočare kao oblik tehnologije. Rekao je da mu je drago što Google ponovo radi na ovom konceptu. Ovog puta, uz pomoć iskusnih partnera koji znaju kako da ih kvalitetno i efikasno proizvode.
Google je istog dana predstavio svoj novi projekat – Android XR pametne naočare. Gotovo deset godina nakon što je originalni Google Glass ugašen. Nove naočare koriste tehnologiju iz DeepMind-ovog Project Astra. Mogu da pomognu u prevodu u realnom vremenu, navigaciji i odgovorima na AI upite.
Saradnja sa jakim partnerima
Kako bi ovaj projekat bio uspešan, Google sarađuje sa kompanijama poput Samsunga i Xreal-a. Takođe, investira do 150 miliona dolara u partnerstvo sa proizvođačem naočara Warby Parker. Deo te saradnje uključuje i vlasnički udeo u toj firmi. Brin veruje da će iskusni proizvođači pomoći u rešavanju problema sa snabdevanjem koji su ranije postojali.
Generativni AI menja pravila igre
Brin smatra da su mogućnosti pametnih naočara danas mnogo realnije zahvaljujući razvoju generativne veštačke inteligencije. Tehnologija je napredovala i sada omogućava funkcionalnosti koje nisu bile moguće u vreme prvog pokušaja sa Google Glass.
Povratak iz penzije zbog Geminija
Na početku intervjua, Brin je rekao da se praktično vratio iz penzije kako bi pomogao u razvoju Gemini AI modela. Skoro svakodnevno radi u Google-ovoj centrali u Kaliforniji. Angažovan je na multimodalnim projektima, uključujući i Veo 3, model za generisanje videa.
„Ko god je stručnjak za računare, sada ne bi trebalo da bude u penziji“, rekao je Brin. „Treba da radi na veštačkoj inteligenciji.“
Visoka očekivanja i radna etika
Prethodni izveštaji navode da Brin snažno podstiče Gemini timove da daju maksimum u AI trci. Navodno je zaposlenima poručio da treba da budu u kancelariji svakog dana. Takođe, smatra da je radna nedelja od 60 sati optimalna za visoku produktivnost.
Tagged as:
AI Google google glass
About the author call_made
Radovan Laćarak je autor na portalu Uninor.rs, zadužen za teme iz oblasti tehnologije, digitalne kulture i savremenih medija. Sa višegodišnjim iskustvom u pisanju i uređivanju sadržaja, Radovan donosi precizne, relevantne i jasno strukturirane tekstove koji čitaocima pomažu da razumeju svet digitalnih inovacija. Njegov stil karakterišu informisanost, analitičnost i fokus na korisničku perspektivu, što ga čini pouzdanim glasom među čitaocima koji žele da ostanu u toku sa tehnološkim trendovima i internet fenomenima. Na Uninoru prati sve — od novih funkcionalnosti digitalnih platformi, preko bezbednosti na mreži, do uticaja veštačke inteligencije na svakodnevni život.
Uninor Grupa predstavlja integrisanu mrežu inovativnih platformi dizajniranih kako bi unapredile poslovne procese i olakšale korisnicima ostvarivanje njihovih ciljeva.
Prijavite se ili se pretplatite da biste nastavili
No account? Register | Lost password
✖✖
Are you sure you want to cancel your subscription? You will lose your Premium access and stored playlists.
✖
Be the first to leave a comment