Prema poslednjem izveštaju Narodne Banke Srbije, na internet kupovinu putem platnih kartica potrošeno je preko 250 miliona evra.

Ecommerce Asocijacija Srbije objavila je Analizu online plaćanja karticama u prvom kvartalu 2022. godine, prema kojoj je trgovina putem interneta u Republici Srbiji zabeležila značajan rast u odnosu na isti period prošle godine.

Sudeći po analizi, kojom su obuhvaćene isključivo transakcije plaćene karticama online, ove godine nastavljamo sa pozitivnim trendom rasta ecommerce tržišta u zemlji.

Porast broja transakcija u dinarima i u evrima

Analiza poslednjeg izveštaja Narodne banke Srbije, pokazala je da je u prvom kvartalu 2022. godine, broj dinarskih transakcija plaćenih karticom putem interneta za 26,31% veći u odnosu na 2021.

Takođe, vrednost dinarskih transakcija plaćenih karticom putem interneta u prvom kvartalu 2022. godine je veća za 39,53%, u poređenju sa istim periodom 2021. godine. S obzirom na to da je u prva tri meseca 2022. zabeležen bolji rezultat u domenu vrednosti transakcija, do kraja godine možemo očekivati nove rekorde.

Kada su u pitanju transakcije u inostranoj valuti EVRO, broj transakcija je za 62% veći. To nam govori da je za prva tri meseca u 2022. godini zabeležen bolji rezultat u domenu vrednosti transakcija. Konkretno, vrednost transakcija plaćenih karticom u valuti evro putem interneta je veća za 74,07%, u poređenju sa istim periodom 2021. godine.

To znači da je ukupan broj transakcija plaćanja karticom putem interneta u Srbiji u prvom kvartalu u 2022. godini prešao cifru od 9,6 miliona transakcija, što je 31,29% više nego prošle godine.

Poređenjem sa prvim tromesečjem 2021. analiza pokazuje da je 2022. godina u istom periodu napravila rezultat bolji za 46,75% što iznosi preko 250 miliona evra.

Razlog tome je pozitivan trend povećanja prosečne vrednosti porudžbine plaćene karticom koji je otpočeo 2021. godine.

Prosečna vrednost transakcije napravljene putem interneta u valuti dinar u prvom tromesečju 2022. godine iznosi 2.507,97 dinara, što je u poređenju sa istim periodom 2021. godine za 9% bolji rezultat. S druge strane, prosečna vrednost porudžbine u valuti evro iznosi 42,95 EUR, što je 9,4% više u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

Sve više transakcija u inostranim internet prodavnicama, dok domaće beleže pad

Učešće potrošnje platnih kartica u valuti dinar na internetu nastavlja svoj rast u odnosu na ostale valute.

U prvom tromesečju 2022. godine broj i vrednost porudžbina putem interneta plaćenih u valuti dinar je veći od broja i vrednosti porudžbina u svim ostalim valutama zbirno, u poređenju sa istim periodom 2021. godine.

U brojkama, ostvareno je oko 2,7 miliona transakcija kupovine robe i usluga karticama u inostranstvu. Od toga je oko 1,5 miliona transakcija kupovine robe i usluga karticama u stranim internet prodavnicama u kojima je prodaja izvršena u valuti evro, 1,1 milion transakcija u stranim internet prodavnicama u kojima je prodaja izvršena u valuti dolar, odnosno 52.000 transakcija u ostalim stranim valutama. U istom periodu, ostvareno je i 6,8 miliona transakcija u valuti dinar, što je dosadašnji rekord za jedan kvartal.

pak, učešće platnih kartica izdatih u Srbiji u transakcijama na domaćim internet prodavnicama je 58,48%, što je pad u poređenju sa prvim tromesečjem prošle godine, ali zato transakcije zabeležene na inostranim internet prodavnicama, učestvuju sa 41,52% što predstavlja rast u odnosu na prošlu godinu.

Kompletnu Analizu online plaćanja karticama u prvom kvartalu 2022. godine možete preuzeti na zvaničnom sajtu Ecommerce Asocijacije Srbije.

Share.

Experienced CEO a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Skilled in Copywriting, Web Content Writing, Editing, Journalism, and Media Relations.

Leave A Reply

Exit mobile version