Bojan Tanović, talentovani tattoo majstor iz Novog Sada, već pet godina unosi umetnost i strast u svaki potez iglom. Rođen u Zrenjaninu, Bojan je od malih nogu pokazivao ljubav prema crtanju, a inspiraciju za tetoviranje pronašao je u svom ocu. Danas, sa 30 godina, Bojan je poznat po svom jedinstvenom stilu i kreativnim pristupom koji privlače klijente širom Srbije. U ovom intervjuu, Bojan deli svoju priču, izazove i radosti koje donosi njegov posao, kao i savete za sve koji razmišljaju o tetovaži.
Radovan: Možete li nam reći nešto o sebi i kako ste započeli karijeru u tetoviranju?
Bojan: Rođen sam u Zrenjaninu, ali trenutno živim u Novom Sadu. Imam 30 godina i bavim se tetoviranjem, što je postalo moj životni poziv. Od malih nogu pokazivao sam ljubav prema crtanju, često provodeći sate sa olovkom i papirom, istražujući različite stilove i tehnike. Ta ljubav prema umetnosti dodatno je rasla gledajući mog oca, koji je imao hobi-tetoviranje.
Gledao sam ga kako sa strašću stvara umetnička dela na koži, što me je inspirisalo da i sam počnem da razmišljam o tetoviranju kao potencijalnom zanimanju. Kroz godine, ta početna fascinacija se pretvorila u ozbiljnu strast, a sada, nakon mnogo truda i vežbe, mogu sa ponosom reći da sam profesionalni tattoo majstor.
Radovan: Koliko dugo se bavite tetoviranjem?
Bojan: Aktivno se tetoviranjem bavim već pet godina. Pre nego što sam odlučio da se isključivo posvetim ovom pozivu, tetoviranje mi je bilo hobi. U tom periodu, tetovirao sam prijatelje i poznanike, učeći i usavršavajući svoje veštine. Bilo je to vreme eksperimentisanja i otkrivanja različitih tehnika, stilova i pristupa. Kako je moje iskustvo raslo, tako je rasla i moja strast prema tetoviranju. Na kraju, shvatio sam da je tetoviranje više od hobija za mene – postalo je moj pravi poziv i nešto čemu želim da se potpuno posvetim. Od tada sam prošao kroz mnogo edukacija, radnih iskustava i prilika da radim sa talentovanim kolegama, što mi je pomoglo da se razvijem kao profesionalac u ovom umetničkom polju.
Radovan: Koja je bila vaša prva tetovaža koju ste uradili na klijentu i kakvo je to iskustvo bilo?
Bojan: Prva tetovaža koju sam radio bila je kada sam imao 16 godina. Tetovirao sam svog drugara, i obojica smo tada mislili da je tetovaža ispala sjajno. Bila je to jednostavna tetovaža, ali za nas je imala veliko značenje i simbolizovala je hrabrost i prijateljstvo. Sećam se kako smo obojica bili uzbuđeni i ponosni na rezultat. Međutim, sada, sa iskustvom koje sam stekao tokom godina, mogu reći da taj prvi rad nije bio ni približno savršen. Iako je bio pun entuzijazma, tehnički i estetski nije zadovoljio standarde koje danas imam kao profesionalni tattoo majstor. Taj prvi pokušaj mi je ipak bio dragoceno iskustvo i značajan korak na mom putu u svet tetoviranja. Naučio sam mnogo iz te prve tetovaže, što me je motivisalo da se dalje usavršavam i postanem bolji u ovom zanatu.
Radovan: Koji su vaši omiljeni stilovi tetoviranja i zašto?
Bojan: Što se tiče stilova tetoviranja, najviše volim Fantasy. Ovaj stil mi pruža poseban izazov i inspiraciju jer uključuje tetoviranje likova iz istorije, mitologije, kraljeva, i paganskih božanstava, koji se mešaju sa svecima, anđelima, i demonima. Fantasy stil omogućava mi da istražujem bogatstvo simbola i narativa iz različitih kultura i epoha, stvarajući umetnička dela koja su ne samo vizuelno impresivna, već i bogata značenjem i pričama.
Volim da radim sa ovim likovima jer svaki od njih nosi svoju priču, mit ili legendu, što moju umetnost čini dinamičnom i dubokom. Tetoviranje u ovom stilu zahteva preciznost, kreativnost i sposobnost da se klijentova vizija pretoči u nešto jedinstveno i trajno. Svaki put kad radim na Fantasy tetovaži, osećam se kao da ulazim u novi svet, pun misterije i magije, gde mogu da dam oduška svojoj mašti i umetničkom izrazu.
Radovan: Kako izgleda vaš kreativni proces od ideje do realizacije tetovaže?
Bojan: Sama ideja kako će izgledati tetovaža dolazi prvenstveno od klijenta i njegove zamisli i želje. Klijenti često dolaze sa određenom vizijom ili inspiracijom, bilo da se radi o specifičnom dizajnu, simbolu ili stilu. Moja uloga je da tu ideju razradim i pretvorim je u umetničko delo koje će biti nosivo na njihovoj koži.
Međutim, neretko mi klijenti prepuštaju slobodu da ja osmislim dizajn, što najviše volim. Tada imam priliku da iskoristim svoju kreativnost i umetnički izražaj kako bih stvorio nešto jedinstveno i personalizovano za svakog klijenta. U tom procesu često uzimam u obzir klijentove lične priče, interesovanja i estetiku, kako bih dizajn učinio što smislenijim i upečatljivijim.
Što se tiče pripreme, proces počinje digitalnim skiciranjem na tabletu. Koristim razne softvere za crtanje kako bih stvorio precizan i detaljan dizajn. Nakon što klijent odobri skicu, štampam je na papir kako bih mogao precizno preneti konture na kožu. Koristim transfer papir da bih osigurao tačnost i proporciju dizajna. Zatim, pažljivo prenosim skicu na kožu klijenta, vodeći računa o svakom detalju i prilagođavajući je tako da savršeno odgovara anatomiji i preferencijama klijenta.
Ovaj postupak omogućava mi da svaki put stvorim jedinstveno umetničko delo koje će klijent s ponosom nositi celog života. Priprema je ključna jer osigurava da finalna tetovaža bude tačno onakva kakvu je klijent zamislio, ali i tehnički ispravna i estetski privlačna.
Radovan: Koliko je vremena obično potrebno za izradu jedne tetovaže, od prvog sastanka sa klijentom do završetka tetovaže?
Bojan: Proces od ideje do realizacije tetovaže nije uvek vremenski isti, jer zavisi od mnogih faktora. Prilikom prvog viđanja i konsultacije sa klijentom, razgovaramo o njihovim željama, idejama i vizijama za tetovažu. Tokom tog sastanka definišemo izgled, stil i veličinu tetovaže. To je ključno kako bismo postigli zajedničko razumevanje i osigurali da finalni rezultat bude u skladu sa očekivanjima klijenta.
Nakon što se dogovorimo o dizajnu i veličini, određujemo koliko vremena će biti potrebno za realizaciju. Ako je u pitanju manja i jednostavnija tetovaža, proces može biti završen iz jednog puta, obično u roku od nekoliko sati. Međutim, ukoliko se radi o zahtevnijoj i većoj tetovaži, kao što su tetovaže koje pokrivaju cela leđa, nogu ili ceo rukav, proces može trajati znatno duže.
Za veće i složenije tetovaže, često je potrebno zakazati 2-3 termina. Svaki termin traje nekoliko sati, a razmaci između njih omogućavaju koži da se oporavi i sprečavaju prekomerni stres na organizam klijenta. Tokom tih sesija, radimo postepeno, fokusirajući se na određene delove dizajna, kako bismo osigurali visok nivo detalja i preciznosti.
Pored same fizičke realizacije, proces uključuje i fazu digitalnog dizajniranja i pripreme. Nakon konsultacije, izrađujem detaljne skice na tabletu, koje klijent pregledava i odobrava. Ova faza može takođe potrajati, jer se dizajn često dorađuje i prilagođava dok ne postane savršen.
Sve ovo znači da je svaki projekat jedinstven i zahteva prilagođen pristup kako bi konačni rezultat bio besprekorno izveden i zadovoljio visoke standarde koje postavljam za svoj rad. Ovaj individualni pristup osigurava da svaka tetovaža bude posebno umetničko delo, kreirano specijalno za svakog klijenta.
Radovan: Da li se sećate neke posebno zanimljive ili izazovne tetovaže koje ste radili?
Bojan: Tetovaža koja mi je bila najzanimljivija, a ujedno i najveća koju sam do tada radio, bila je par anđeoskih krila sa krstom preko celih grudi. Ovaj projekat je bio posebno izazovan zbog svoje veličine i složenosti, kao i zbog potrebe da se sve savršeno pozicionira i uklopi proporcionalno. Nikada ranije nisam radio tetovažu koja zahteva toliko pažnje na detalje, a sama činjenica da se radilo o tetoviranju grudi dodatno je komplikovala posao zbog prirodnih oblina i pokretljivosti tog dela tela.
Tetovaža je zahtevala višestruke sesije, tokom kojih smo pažljivo radili na svakom delu krila i krsta, osiguravajući da svaka linija i senka budu savršeno postavljene. Prva faza bila je planiranje i izrada detaljne skice, koju sam radio na tabletu. Nakon što smo se klijent i ja dogovorili o konačnom dizajnu, započeli smo sa radom na koži.
Prvi korak bio je precizno preneti skicu na kožu, koristeći transfer papir. Zatim smo započeli tetoviranje, pažljivo prateći linije i dodajući slojeve senčenja i detalja. Bilo je važno da svaka sesija bude dovoljno duga da postignemo značajan napredak, ali i dovoljno kratka da ne iscrpimo klijenta previše.
Rad na ovoj tetovaži nije bio samo tehnički izazovan, već i izuzetno zadovoljavajući. Bilo je fascinantno gledati kako se dizajn polako formira i postaje trodimenzionalan, kako krila dobijaju dubinu i dinamiku, a krst postaje centralna tačka koja privlači pažnju. Kroz ovaj projekat sam mnogo naučio o tehnikama senčenja, prilagođavanju dizajna anatomiji tela i važnosti strpljenja i preciznosti.
Kada smo konačno završili, rezultat je bio zapanjujući. Klijent je bio oduševljen, a ja sam bio ponosan što sam uspeo da realizujem tako kompleksan i veliki projekat. Ova tetovaža mi je pomogla da se razvijem kao umetnik i otvorila mi vrata za slične izazovne projekte u budućnosti.
Radovan: Kako se nosite sa klijentima koji su nervozni ili se plaše bola tokom tetoviranja?
Bojan: Pre svakog tetoviranja, a posebno kod klijenata koji su uplašeni i nervozni, smatram da je ključno pružiti im psihološku pripremu. To uključuje detaljno objašnjenje celog procesa tetoviranja, korak po korak, kako bi klijenti tačno znali šta mogu očekivati. Obaveštavam ih koliko vremenski može trajati sam proces, od pripreme i iscrtavanja do završnog tetoviranja. Važno je da klijenti budu svesni da tetoviranje nije trenutni proces i da će im biti potrebna određena doza strpljenja tokom sesije.
Pored toga, smirivanje klijenata i umirivanje njihovih strahova oko bola je takođe deo pripreme. Objasnim im da je bol subjektivan i da se može razlikovati od osobe do osobe. Uvek ih podstičem da izraze svoje brige i strahove, jer je važno da se osećaju udobno i sigurno tokom celog procesa. Dajem im prostora da postavljaju pitanja i izraze svoje želje ili eventualne sumnje pre nego što počnemo sa radom.
Takođe, uspostavljanje otvorene komunikacije pre početka tetoviranja pomaže mi da bolje razumem njihove potrebe i želje, što omogućava da se postigne najbolji mogući rezultat. Ukoliko je potrebno, nudim i dodatne savete kako bi se pripremili psihički i fizički za sam proces tetoviranja, kao što su saveti o ishrani i hidrataciji pre sesije.
Ova početna interakcija i priprema su ključni za stvaranje pozitivnog iskustva za klijenta i omogućavaju mi da radim sa njima na način koji je udoban i bez stresa. Kada klijenti osete podršku i razumevanje, često se opuste i mogu da uživaju u procesu stvaranja njihove nove tetovaže
Radovan: Da li imate svoje tetovaže? Ako da, možete li nam reći priču iza neke od njih?
Bojan: Ja imam 10 tetova na svom telu, a verujem da će ih biti još. Svaka od njih nosi svoju priču i posebno mesto u mom životu. Prva tetovaža koju sam uradio bila je sa nepunih 16 godina i izradio ju je moj otac, što je čini posebnom među svim ostalima. To je bio emotivan trenutak za mene, jer sam na taj način započeo svoje putovanje u svet tetoviranja, inspirisan primerom i veštinom mog oca.
Sve moje tetovaže su mi dragocene na svoj način, ali posebno značajna je ona posvećena mojim braći. Ona nosi simbole i motive koji nas povezuju i podsećaju me na važnost porodičnih veza i podrške koju smo jedni drugima pružili kroz život. Svaki put kada pogledam tu tetovažu, osećam se blisko sa svojom porodicom i ponosan na našu zajedničku prošlost i budućnost.
Umetnost tetoviranja za mene predstavlja način izražavanja ličnih priča, sećanja i vrednosti koje su mi bitne. Svaka nova tetovaža predstavlja novu priliku da oživim neki deo svoje ličnosti ili da se podsetim na važne trenutke i ljude u mom životu. Kroz svoj rad, nastojim da svaka tetovaža bude jedinstvena i simbolična, doprinoseći tako mom ličnom rastu i umetničkom izrazu.
Radovan: Koje su najčešće zablude koje ljudi imaju o tetoviranju?
Bojan: Najčešće zablude koje ljudi imaju o tetoviranju zaista su zanimljive. Prvo, mnogi misle da se tetovaže deformišu pri promeni kilaže, što nije tačno. Tetovaže su dizajnirane da budu relativno otporne na promene u težini, jer se pigmenti unutar kože stabilno raspoređuju i ne podležu istim promenama kao masno tkivo ili mišići.
Druga velika zabluda je mit o tome da će se osoba “navući” na tetoviranje nakon prve tetovaže. Istina je da mnogi ljudi zapravo ostaju samo na jednoj tetovaži, ili eventualno nekoliko njih, bez želje za daljim tetoviranjem. Svaka tetovaža je lični izraz i odraz individualnog stila ili značenja, te nije svaki pojedinac sklona stalnom dodavanju novih tetovaža.
Lično se trudim da svaku tetovažu uradim tako da bude estetski i značajno u skladu sa željama klijenta. Kada klijenti vide kvalitet i pažnju koju sam uložio u njihovu tetovažu, često požele da urade još jednu jer su zadovoljni iskustvom i rezultatom. To je za mene najveća satisfakcija kao umetnika, jer znači da sam uspeo da prenesem njihove ideje na najbolji mogući način i stvorim nešto što ih čini srećnim i ponosnim.
Ovaj intervju čini deo projekta “Mladi i uspešni”, koji se fokusira na istraživanje inspirativnih priča i dostignuća mladih pojedinaca u različitim sferama života.
Be the first to leave a comment