Blog 7 Radovan Laćarak 24.05.2023
Nakon preuzimanja Giphyja iz Zuckerbergove kompanije objavili su kako će ta pretraga GIF-ova i dalje biti dostupna svima, ali niti to im nije pomoglo u borbi s regulatorima.
Pre tri godine tadašnji Facebook platio je 400 miliona dolara za Giphy, pretragu animiranih GIF-ova i nalepnica koja je bila izuzetno popularna među korisnicima društvenih mreža. Njena popularnost i dalje je izuzetno velika te, prema dostupnim podacima, broj pretraživanja na Giphyju svakog je dana veći od 1,3 milijarde, dok se sadržaj s te pretrageprikazuje oko 15 milijardi puta.
Osim na Metinim platformama Facebooku, WhatsAppu i Instagramu, animirani sadržaj Giphyja koristi se i na Snapchatu, TikToku i Twitteru pa je jasno zašto je Zuckerberg odlučio platiti tako veliki novac za ovu kompaniju. Nakon njenog preuzimanja, Zuckerberg je jasno dao do znanja kako će, kao i pre akvizicije, sav sadržaj s Giphyja biti dostupan i na drugim društvenim mrežama, kako s tim potezom ne bi uticao na konkurentnost na tržištu.
Ipak, to uveravanje o otvorenosti sadržaja i za druge mreže nije bilo dovoljno za britanska regulatorna tela koja su Metinoj kupovini Giphyja pokazala palac na dole. Istraga koju je sproveo regulator Competition and Markets Authority (CMA) pokazalo je kako će Metino vlasništvo nad ovom kompanijom loše delovati na konkurentnost na tržištu društvenih mreža i oglašavanja te su još krajem 2021. doneli odluku kako Zuckerbergova kompanija mora prodati Giphy.
U septembru prošle godine Meta je uložila žalbu na tu odluku, komentarišući tada da GIF-ovi više nisu u trendu, pogotovo među mlađom populacijom, ali mesec dana posle objavili su kako će ipak poštovati tu odluku i, iako se ne slažu s njom, prodati Giphy. Nedavno su našli i kupca te je ovu pretragu animiranog sadržaja preuzeo Shutterstock. Ono što je posebno zanimljivo jeste cena akvizicije koja iznosi samo – 53 miliona dolara.
Tagged as:
Facebook GIF Giphy Instagram Meta Snapchat TikTok Twitter WhatsApp
About the author call_made
Radovan Laćarak je autor na portalu Uninor.rs, zadužen za teme iz oblasti tehnologije, digitalne kulture i savremenih medija. Sa višegodišnjim iskustvom u pisanju i uređivanju sadržaja, Radovan donosi precizne, relevantne i jasno strukturirane tekstove koji čitaocima pomažu da razumeju svet digitalnih inovacija. Njegov stil karakterišu informisanost, analitičnost i fokus na korisničku perspektivu, što ga čini pouzdanim glasom među čitaocima koji žele da ostanu u toku sa tehnološkim trendovima i internet fenomenima. Na Uninoru prati sve — od novih funkcionalnosti digitalnih platformi, preko bezbednosti na mreži, do uticaja veštačke inteligencije na svakodnevni život.
Uninor Grupa predstavlja integrisanu mrežu inovativnih platformi dizajniranih kako bi unapredile poslovne procese i olakšale korisnicima ostvarivanje njihovih ciljeva.
Prijavite se ili se pretplatite da biste nastavili
No account? Register | Lost password
✖✖
Are you sure you want to cancel your subscription? You will lose your Premium access and stored playlists.
✖
Be the first to leave a comment