Pod uslovom da ste zakoračili preduzetničkim stazama, onda i sami znate da one nisu za ljude koji će uludo trošiti energiju na ovakav način.
Još manje je za one koji misle da je za preduzetniči hepiend dovoljna isključivo dobra ideja. I to nije samo fraza, već dio ponekad nimalo ugodne realnosti. One u kojoj će vas pojedine situacije podsjetiti upravo na lajanje pasa koji pokušavaju da vas zaplaše.
Kao vlasnik samostalnog biznisa, brzo ćete shvatiti da baš i nemate vremena da se svakodnevno sa njima rvete. Strategije lansiranja proizvoda koji će tek ugledati svjetlost dana, organizovanje plana prodaje ili promovisanje vaše djelatnosti – u potpunosti će vas zaokupiti već od samog starta. A ukoliko sve to radite po principu pokušaja i pogreški, sigurno vas zanima i šta to izdvaja one koji su prebrodili tih prvih nekoliko najkritičnijih godina.
Prije svega, to sigurno nije rezultat kakvih srećnih okolnosti. Nasumični preduzetnički hepiendi gotovo po pravilu pripadaju kategoriji statističke greške, a svi ti uspješni pojedinci itekako su se dobro pomučili. Između ostalog, i najrevolucionarnije ideje rezultat su dugotrajnog procesa u kome izazovi, prepreke i pogrešne procjene predstavljaju uobičajene elemente preduzetničke realnosti.
S obzirom na realnost samostalnog poslovanja, često će vam se – i to sasvim opravdano – činiti da je preduzetništvo, u neku ruku, rezervisano za ljude posebnog kova. Svakodnevne okolnosti samo će vas učvrstiti u tom uvjerenju, ali vremenom ćete shvatiti da cijela priča počiva i na manje-više jasnim i konkretnim principima.
Neki od njih tiču se upravo odnosa prema poteškoćama koje vas sigurno neće zaobići. Poenta je u tome da izazove shvatite kao prilike koje vam mogu otvoriti put napretka. Isto važi i za greške koje vam, u suštini, omogućavaju da prevaziđete svoje slabe tačke, a u nastavku slijedi još nekoliko načela kojih se ljudi preduzetničkog kova vjerno pridržavaju.
Disciplina je preduslov samostalnosti
Na disciplinu se često gleda kao na kakvu dodatnu metodu kojom ćemo, na primjer, savladati obimno gradivo pred ispit, ili istrajati u zdravijem načinu ishrane. Međutim, za vas kao preduzetnika disciplina bi trebalo da se podrazumijeva. Ona nije tek privremeno sredstvo za postizanje nekog cilja, već upravo preduslov bez koga vaš samostalni poduhvat jednostavno nema šanse da zaživi.
To ne znači da morate trenirati vojničku strogoću (osim ukoliko shvatite da vam takav režim odgovara), ali „biti preduzetničkog kova“ definitivno zahtjeva da najprije tačno znate šta želite, ali i kako ćete naći način da to postignete.
Velike stvari čini mnoštvo manjih komponenti
Bilo da je riječ o unaprijeđivanju postojećeg biznis modela ili, recimo, sprovođenju plana za uvećanje prihoda, činjenica je da ćete neke od ključnih procesa poslovanja morati rasparčati na više djelova. Uzmite kao primjer jednu tipičnu content marketing kampanju. Njena svrha je da vam omogući dolazak do što većeg broja klijenata. Međutim, ta kampanja će zahtjevati da se pozabavite, između ostalog, i marketingom na društvenim mrežama, kreiranjem sadržaja za blog, ili primjenom različitih SEO taktika. U tom smislu je i šira slika vašeg poslovanja samo mozaik u kome svaki djelić mora biti na svom mjestu. Ukoliko želite da sve funkcioniše kako treba, najprije se pozabavite manjim komponentama na kojima počiva vaš biznis.
Neprocjenjiva promjena perspektive
Jedna od ljepših – ali i izazovnijih – strana preduzetništva je u tome što unaprijed definisana formula ostvarenja vaše vizije najčešće – ne postoji. Problem će prije nastati ukoliko se držite nekog zacrtanog modela, bez da problematiku koja je pred vama osmotrite iz drugačijeg ugla.
Praćenje sistema koji se do sada pokazao isplativ, svakako će taj proces olakšati i uštediti vam dragocijeno vrijeme i resurse. Međutim, važno je i da izbjegnete odlazak u drugu krajnost, odnosno da uslijed nedostatka fleksibilnosti nehotice odbacite ideje koje bi vam otvorile i neke nove mogućnosti.
Perfekcionizam je neprijatelj napretka
…i to će najbolje razumijeti neko ko je život posvetio stvaranju istinske vrijednosti. Naravno da ćete od sebe uvijek zahtjevati najviše i najbolje, ali i da će vam besprekorno odrađen posao pojesti ogromnu količinu energije. Tačnije, tako će biti sve dok ne shvatite da ste silno vrijeme uloženo u poliranje najsitnijih detalja mogli kudikamo bolje iskoristiti. A kako perfekcionizam nije nužno i preduslov uspješnog i profitabilnog biznisa, potrudite se da se ne izgubite u sitnicama koji biznis (ne) znače.
Konkurenti vam, zapravo, čine uslugu
Čime god se bavili, jedno je sigurno – uvijek ćete u svom poslu imati konkurenciju. Prije no što je doživite kao prijetnju vašem poslovanju, pokušajte da je sagledate kao dragocjen izvor informacija vezanih za male i velike tajne svoje branše, ali i ciljnog tržišta kome se predstavljate. Shvatite, dakle, vaše konkurente kao nekoga ko vam čini veliku uslugu. Njihov pristup poslovanju ili, pak, biznis modeli koji im donose pozitivne rezultate, biće vam smjernice pri definisanju jedinstvene vrijednosti vašeg brenda ili kompanije. Prema tome, prostudirajte metode koje su se u slučaju vaših konkurenata pokazale kao više ili manje uspješne, i na osnovu toga pronađite način kako da sopstveni biznis model učinite boljim.
Preduzetništvo je način života
Dobra strana preduzetničke rutine je u manje-više potpunoj kontroli nad vašim poslovanjem i odlukama i izborima koje svakodnevno donosite. Njen (potencijalni) nedostatak je u tome što ćete granice koje razdvajaju vrikeme za rad i vrijeme „za sve ostalo“ (jednom rječju – život), sada jedva – ako uopšte – i nazirati. Ukoliko ste prije ulaska u samostalni biznis imali uobičajenu „od 9-17h“ poslovnu rutinu, sada slobodno na nju zaboravite. S te strane, preduzetništvo se u nekom smislu definitivno može opisati kao način života, i na to morate biti spremni bez obzira na djelatnost koju odaberete. Vremenom ćete, naravno, shvatiti da preduzetništvo kao način života podrazumijeva i mnogo više od nekakvih unaprijed definisanih principa ili pravila. Pa ipak, za one koji važi da su „preduzetničkog kova“, prihvatanje drugačijeg načina razmišljanja i djelovanja – ali i spremnost da se prilagode nepredvidivim okolnostima – biće imperativ ukoliko namjeravaju da svoju priču iznesu do kraja.
Be the first to leave a comment