Blog 5 Radovan Laćarak 7 Januara, 2025
Meta, matična kompanija Facebook-a, Instagrama i WhatsApp-a, najavila je značajne promene u svojoj politici moderacije sadržaja, odstupajući od prethodnih napora za suzbijanje dezinformacija. Ove promene, detaljno opisane u blogu pod nazivom „Više govora, manje grešaka”, predstavio je novi globalni šef za javne poslove kompanije, Džoel Kaplan, s ciljem pojednostavljenja pravila i usmeravanja na ozbiljnije prekršaje.
Ova promena dolazi u ključnom trenutku, neposredno pre nego što nova administracija u SAD-u preuzme vlast. Promene koje je Meta najavila deluju usklađeno sa zahtevima za širu interpretaciju slobode govora, koju zagovara novoizabrani predsednik Donald Tramp i njegovi pristalice.
Politike moderacije sadržaja kompanije Meta dugo su bile predmet kritika. Strože mere uvedene su nakon brojnih optužbi o širenju dezinformacija tokom predsedničkih izbora 2016. godine i pandemije COVID-19. Te mere uključivale su saradnju sa nezavisnim proverivačima činjenica i osnivanje Nadzornog odbora za rešavanje kontroverznih slučajeva.
Međutim, ovi napori izazvali su podeljena mišljenja. Dok su neki smatrali da mere nisu bile dovoljno stroge, drugi su optuživali kompaniju za prekomerni nadzor, pristrasnost i cenzuru. Kaplan je priznao ove probleme, navodeći da je prekomerna primena pravila rezultirala nepotrebnom cenzurom legitimnog sadržaja, pri čemu je 10–20% označenih stavki bila greška.
Tajming ovih promena izazvao je pažnju javnosti. S obzirom na to da Trampova administracija uskoro preuzima vlast, neki ove promene vide kao pokušaj Mete da se prilagodi novom političkom okruženju. Nedavne odluke izvršnog direktora Marka Zakerberga, uključujući imenovanje Trampovog saveznika Dejna Vajta u upravni odbor kompanije, dodatno pojačavaju ove spekulacije.
Kaplan je promene opisao kao korak ka većoj slobodi izražavanja, ističući ulogu platforme u prikazivanju „dobrog, lošeg i ružnog” aspekta ljudske komunikacije. Nadzorni odbor je izrazio opreznu podršku, najavljujući saradnju sa Metom u daljem oblikovanju pristupa slobodi govora tokom 2025. godine.
Dok Meta ulazi u ovu novu fazu, širi uticaji na onlajn diskurs i moderaciju sadržaja ostaju neizvesni. Kritičari i pristalice pažljivo će posmatrati kako kompanija redefiniše svoj stav prema slobodi izražavanja.
Ova priča osvetljava dinamičan odnos tehnologije, politike i javnog diskursa, koji nastavlja da oblikuje ulogu društvenih mreža u našim životima.
Tagged as:
Facebook Instagram Meta WhatsApp X
About the author call_made
Iskusni izvršni direktor sa dokazanom istorijom rada u industriji informacionih tehnologija i usluga. Poseduje izuzetne veštine u pisanju tekstova različitih žanrova, kreiranju visokokvalitetnog veb sadržaja, strateškom uređivanju, novinarstvu i efikasnom upravljanju odnosima s medijima.
Uninor Grupa predstavlja integrisanu mrežu inovativnih platformi dizajniranih kako bi unapredile poslovne procese i olakšale korisnicima ostvarivanje njihovih ciljeva.
© 2024 Uninor Srbija
Please login or subscribe to continue.
No account? Register | Lost password
✖✖
Are you sure you want to cancel your subscription? You will lose your Premium access and stored playlists.
✖
Be the first to leave a comment